Agroturistická mapa Jihočeského kraje
Zobrazit mapu

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou je město ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, po obou březích řeky Vltavy zhruba 9 km severně od Českých Budějovic. Jeho historie je spjata s královským hradem Hluboká, založeným spolu s nedalekými Českými Budějovicemi v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. 

Státní zámek Hluboká je krásnou historickou památkou, která určitě stojí za to. Původně na jejím místě stál hrad, který s největší pravděpodobností založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, legendární postava české historie. V té době se hrad ještě nejmenoval Hluboká, ale Froburg. Jak přišel ke svému českému jménu, není zcela jasné. Podle jedné z pověstí název vznikl dle hluboké studně, která stála v blízkosti původního hradu. Jiná legenda hovoří o tom, že to bylo kvůli hlubokým lesům, kterými byl hrad obklopen; zdejší panstvo milovalo hony, tato tradice zde byla velmi živá. Ať už však Hluboká dostala své jméno z jakéhokoli důvodu svým návštěvníkům nabízí 3 prohlídkové trasy. Klasickou variantou pro ty, kteří na zámku ještě nikdy nebyli, je reprezentační okruh, který představuje jakousi ochutnávku z toho nejlepšího, co zámek nabízí. Okruh zahrnující soukromé apartmány šlechticů uvidíte při prohlídce tzv. druhého okruhu. Zámeckou kuchyni navštívíte při prohlídce třetího okruhu. Navíc můžete navštívit zámeckou věž (ta je v případě větrného, deštivého či bouřkového počasí uzavřena).

Více informací o návštěvní době, prodeji vstupenek či o samotném městě naleznete na stránkách: 

  1. www.hluboka.cz
  2. www.zamek-hluboka.eu

ZOO HLUBOKÁ nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou se, mimo jiné, pyšní svou Zoologickou zahradou, kde si děti i dospělí přijdou na své. K vidění je například vzácný bílý slon či medvědi plaví.

O návštěvních hodinách a vstupném se dočtete na: www.zoohluboka.cz

Zavřít